Predstava, da lahko sodišča ustvarjajo pravo podobno kot zakonodajalec, je za pravnike samoumevna in sporna hkrati. Sodniki s svojo razlago vsebino predpisov dopolnjujejo, ožijo, širijo in jo včasih celo popolnoma izvotlijo. Po drugi strani ostaja v evropski pravni kulturi (iz povsem upravičenih razlogov) globoko zakoreninjen strah pred sodniško samovoljo, vladavino sodnikov. Moderno razumevanje sodniškega odločanja si pred ustvarjalnim nabojem sodniškega dela ne zatiska oči: sodniško pravo sprejema kot del pravnega življenja.
Monografija Sodniško pravo, ki združuje teoretike in praktike, sodnike, ki delujejo v slovenskem pravnem sistemu, in tiste, ki delujejo onkraj njega, v slovenskem prostoru prvič sistematično in z različnih zornih kotov motri pojav sodniškega ustvarjanja prava. Osvetljuje tako njegove zgodovinske kot sociološke razsežnosti, teoretične izzive in praktične priložnosti, ki jih pritegnitev sodnika v krog ustvarjalcev prava prinese s seboj. Prav tako ne prezre s tem povezanih problemov in izzivov.
Sodniško pravo je pravo, ki danes določa pomemben del našega pravnega sistema – vse od sodne prakse Evropskega sodišča za človekove pravice, sodišč EU, ustavnega in vrhovnega sodišča do ustaljene sodne prakse, ki nastaja na domačih sodiščih vseh stopenj. Knjiga je korak k bolj poglobljenemu razumevanju sodobnega prava v vseh njegovih razsežnostih.
Izdajo knjige je finančno podprla Slovenska akademija znanosti in umetnosti.
Vezava: trda
ISBN: 978-961-247-529-1
Št. strani: 424
Leto izdaje: 2023