Pravniki se že dolgo zavedamo, da razlaga pravnih besedil ni povsem enovita. Pristop k njej ni odvisen samo od posameznega sodnika ali razlagalnih pravil v nekem pravnem sistemu, določa ga tudi vsebina, ki je predmet razlage. Kazensko pravo nam narekuje čim bolj dobesedno razlago, pri kateri je uporaba analogije prepovedana. Na področju pogodbenega prava nam bo dovoljeno prezreti dobesedni pomen besedila in se opreti na namen sopogodbenikov. Pravo EU sodiščem držav članic nalaga, da domače pravo razlagajo lojalno, s čimer jih zaveže k izbiri tistih razlagalnih pristopov, ki jih bodo privedli do evropskemu pravnemu redu najbolj naklonjene razlage. Evropsko sodišče za človekove pravice je znano po poudarku, ki ga namenja dinamični razlagi Evropske konvencije o človekovih pravicah. Razlaga prava ni samo razlaga besedila, je tudi upoštevanje (pravnega in kulturnega) konteksta.
V knjigi zbrane razprave poskušajo osvetliti prav ta vidik razlage prava. Avtorji v prispevkih opozorijo na posebnosti razlage prava v različnih pravnih panogah, kot so civilno pravo, kazensko pravo, pravo Evropske unije, mednarodno pravo in ustavno pravo, predstavijo pa tudi posebnosti primerjalnopravnega pristopa k razlagi in značilnosti razlage podzakonskih pravnih aktov. Pravno razlago v širši interpretativni in kulturni okvir postavljata uvodna beseda predsednika SAZU prof. dr. Petra Štiha in sklepno razmišljanje akad. prof. dr. Janeza Kranjca.
Knjiga bo zanimiva za vse pravnike, ki želijo pridobiti bolj poglobljeno razumevanje posebnosti razlag na posameznih pravnih področjih, pa tudi za tiste, ki bi želeli na razlago v pravu pogledati z drugačnega zornega kota.
Vezava: trda
ISBN: 978-961-247-497-3
Št. strani: 380
Leto izdaje: 2022