Knjiga je namenjena pravnikom, pa tudi drugim družboslovcem brez specialnega študija statistike, strokovnjakom v gospodarstvu, pravosodju in državni upravi.
Olajšala jim bo razumevanje statističnih podatkov in grafikonov, s katerimi se srečujejo pri delu in v vsakdanjem življenju, nekaterim pa bo pomagala tudi pri aktivni uporabi statističnih metod.
Prvi del predstavlja osnovne pojme, sledi obravnava statističnih znakov (mere centralne tendence in variabilnosti, relativna števila, frekvenčne distribucije).
Drugi del predstavlja teorije verjetnosti.
Tretji delopredeljuje zveze med znaki (korelacija, regresija, faktorska analiza in vsebinska razlaga vzročnosti).
četrti del se ukvarja s testiranjem hipotez, kjer so posebej opisane tudi temeljne teoretične distribucije, ki so pri tem največkrat uporabljene, in podane tabele najbolj značilnih vrednosti teh distribucij.
Uporabnost knjige povečuje podrobno stvarno kazalo.
Knjiga temelji na delu Osnove statistike, ki ga je leta 1973 za študente Pravne fakultete prvič izdal dr. Aleksander Bajt. Dr. Franjo štiblar je po dolgoletnem poučevanju statistike in delu na empirično kvantitativnem področju pripravil novo izdajo, ki prinaša vrsto novosti.
Nova so naslednja področja:
- bogatejši prikaz in pojasnitev grafične upodobitve statističnih podatkov ter izračunanih kazalnikov,
- obravnava elementov Bayesove teorije (subjektivne) verjetnosti, ki se v najnovejšem času vse bolj uporablja v sodnih dvoranah razvitega sveta, v prihodnje pa bo nujno postala tudi del našega vsakdanjika,
- faktorska analiza kot metoda ocenjevanja vzročno-posledičnih zvez, uporabljiva pri razvoju manj statistično razvitih družboslovnih ved,
- kopica novih kazalnikov na raznih področjih,
- nove osnove na področju testiranja hipotez in preoblikovano poglavje teorije verjetnosti.