Avtorica preučuje procese usklajevanja in poenotenja pravnega sistema na svetovni ravni. Najprej je raziskovala, kaj je v pravnem sistemu kot sistemu partikularnega (nacionalnega, državnega) in kaj univerzalnega (nadnacionalnega, naddržavnega), ter kako je ta svetovni sistem (ne)urejen. V sintezi svojih raziskovanj je prišla do ugotovitve, da je treba pravni sistem kot svetovni sistem preurediti, če naj še naprej obstaja v svetu, ki se globalizira.
Lotila se je vprašanja, kako urediti pravni sistem na svetovni ravni, izhajajoč pri tem iz pluralnosti nacionalnih (državnih) pravnih sistemov, spoštovanja človekovih pravic, tudi socialnih in ekonomskih, in hkrati iz spoznanja, da takšen sistem ne more biti preprosto podaljšanje enega (najmočnejšega in najbolj prodornega) pravnega sistema. Pri tem gre za razčlenjevanje in sklepanje, ki ga bo težko uresničiti, upoštevajoč dejanske razmere, a hkrati za razmišljanje, ki je blizu majhnim in mlajšim nacijam (državam).
Monografija odpira široka obzorja pravnega razmišljanja o dogodkih, ki ob vsakdanjem delu in ob sprotnih problemih bežijo mimo nas neopaženi. Morda bo prav ta knjiga prispevala k spoznanju, da je treba v današnjem globalizirajočem se svetu razmišljati širše kot samo do naših meja.