Podjetje in delo

Revija za gospodarsko, delovno in socialno pravo

Izide osem številk na leto. Naročniki imajo 10-odstotni popust.
Letna naročnina na revijo Podjetje in delo, v katero je vključen tudi e-dostop do tekočega arhiva na portalu Podjetje in delo, znaša 261,60 EUR + DDV (5 %).
Polletna naročnina revije Podjetje in delo po študentski ceni 72,66 EUR + DDV (5 %) velja ob predložitvi veljavnega potrdila o statusu študenta za tekoče študijsko leto.
Cena posamezne številke: cena enojne številke je 32,89 EUR. cena dvojne številke 3-4 je 65,78 EUR. cena dvojne številke 6-7 je 107,80 EUR. Cene vključujejo DDV. Poštnino za tujino zaračunavamo posebej. Naročilo velja do pisnega preklica.
Želje v zvezi z naročilom nam lahko sporočite na e-naslov: goca.vujovic@gvzalozba.si.

Z DDV: 274,68 
Brez DDV: 261,60 

Na zalogi

Z DDV: 274,68 
Brez DDV: 261,60 

Šifra: REVPD
Vrsta artikla: revija
Kategoriji: ,

Naši svetovalci bodo z veseljem odgovorili na vsa vaša vprašanja (po telefonu vsak delavnik med 8. in 12. uro ter 13. in 16. uro).
Knjige: +38613091820 ali prodaja@gvzalozba.si
Revije: +38613091821 ali goca.vujovic@gvzalozba.si
Dogodki: +38613091816 ali seminar@gvzalozba.si

Iz številke 2/2025

 

Peter Podgorelec

Izhodišča za izboljšanje korporacijskopravnega okolja delovanja inovativnih zagonskih podjetij

Ključni cilj naslednje novele Zakona o gospodarskih družbah – ZGD-1N bo oblikovanje spodbudnejšega nacionalnega korporacijskopravnega okolja za investicije v podjetja z visoko dodano vrednostjo oziroma v podjetja, ki imajo potencial, da to postanejo (t. i. start-upi). V teh izhodiščih so na podlagi primerjalnopravne analize predstavljene različne možne zakonodajne rešitve in z njihovo objavo je širša strokovna javnost pozvana, da se do njih opredeli in morebiti predlaga še kakšne dodatne rešitve. Slovenija bi morala v vsakem primeru modernizirati pravo družb z omejeno odgovornostjo, predvsem v smeri večje fleksibilnosti načinov financiranja in deformalizacije določenih postopkov in pravnih poslov. Morebitno potrebo po poenostavljeni delniški družbi bi bilo treba posebej dobro utemeljiti.

 

Daniel Zdolšek

Poročanje o trajnostnosti in novela ZGD-1M

Poročanje o trajnostnosti je Evropska unija z Direktivo 2022/2464/EU glede poročanja podjetij o trajnostnosti pripoznala kot sestavino korporativne transparentnosti in odgovornosti za večje in pomembnejše gospodarske družbe ter skupine družb. Gre za informiranje deležnikov o trajnostnem delovanju poročevalca, predvsem doseganju oziroma uspešnosti doseganja ciljev na področju trajnostnosti. S tem je poročevalec zavezan k praksam, ki so usmerjene v trajnostni razvoj – na okoljskem, družbenem in ekonomskem področju svojega delovanja. V novelo Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M) so bili med drugim implementirani mehanizmi navedene direktive v zvezi s pripravo poročila o trajnostnosti. Uvodoma so v prispevku predstavljeni razlogi za poročanje o trajnostnosti, sledi pa predstavitev zahtev zakona na področju poročanja o trajnostnosti. Krog zavezancev, ki morajo oziroma bodo morali začeti poročati o trajnostnosti postopoma v nekaj letih, je širok. Poročilo o trajnostnosti je sestavni del poslovnega poročila, ima več z zakonom predpisanih sestavin, prav tako pa obstajajo še variante posebnih poročil o trajnostnosti za nekatere zavezance (določene odvisne družbe iz Slovenije, ki jih obvladujejo določena tuja podjetja iz tretjih držav, ter določene podružnice tujega podjetja iz tretje države). Poročanje o trajnostnosti je področje, ki ga spremlja revizijska komisija, odločitve v zvezi s tem področjem pa sprejemata nadzorni svet in skupščina družbe, na primer v zadevah v zvezi z revizorjevo izvedbo posla dajanja zagotovila o verodostojnosti poročila o trajnostnosti. Na strani poročevalcev poročanje o trajnostnosti ni brez številnih izzivov. Med temi so vzpostavitev primernega procesa poročanja, pridobivanje kakovostnih podatkov, zagotovitev regulativne skladnosti poročanja, določitev primerne uravnoteženosti med nadrobnostjo poročanja in potrebnimi viri poročevalca.

 

Matevž Zgaga

(Ne)poštenost večdimenzionalne cene v potrošniških pogodbah

Večdimenzionalne cene so cene, ki niso striktno proporcionalne količini naročenih enot blaga ali storitve. Večina držav jih ureja z detajlno razčlenjenimi pravili o transparentnosti cen, medtem ko je pravil, ki materialno urejajo njihovo dopustnost, bistveno manj. Novejše sodne odločbe tej obliki cen v potrošniških pogodbah niso naklonjene. V prispevku so predstavljeni pravni in ekonomski argumenti, zakaj pogodbeni pogoji, ki uvajajo takšne cene, niso nujno nepošteni.

 

Andrej Bitrakov

Pravičnost v neposlovnem odškodninskem pravu

V prispevku je obravnavan pomen pravičnosti za neposlovno odškodninsko pravo. Na podlagi podrobne vsebinske analize določb zakonodaje, teorije in obsežne sodne prakse na tem področju je ugotoviti, da ima pravičnost ne le pravnofilozofski, ampak tudi velik praktičen pomen v slovenskem odškodninskem pravu. Odškodninsko pravo, podobno kot to velja za preostale pravne panoge, ni vsebinsko zaokrožen sistem pravnih norm, ki bi izključeval kakšno vrednostno konkretizacijo. Pravičnost kot moralno-etično načelo je tako temelj za zelo pomembno in konstruktivno kritiko veljavnega prava, prav tako je občutek pravičnosti nepogrešljivo izhodišče pri razlagi predpostavk odškodninske obveznosti in vsakokratni presoji o njihovi (ne)izpolnjenosti. Le z (zavednim ali ne) upoštevanjem izravnalne in razdeljevalne pravičnosti ter njunega odnosa v odškodninskem pravu se lahko zagotovita pravično ravnotežje v razmerju oškodovanec – povzročitelj škode ter enakost pri obravnavanju več udeležencev različnih škodnih dogodkov. Kljub temu pa morajo biti pri sklicevanju na pravičnost zakonodajalec in sodišča zelo previdni, saj lahko prevelik odmerek »pravičnosti« vodi v samovoljo in arbitrarnost ter do rešitev, ki so bolj nepravične od dosledne uporabe pozitivnih predpisov. Zakonodajalec mora tehtno presoditi, ali je sklic na pravičnost v določbah pozitivnega prava v konkretnem primeru potreben in upravičen, sodišča pa morajo »iti korak dlje od zakona, vendar ne brez zakona«.

 

Urška Arzenšek

Algoritemsko usklajeno ravnanje (2. del)

Konkurenčno pravo EU je z vidika pojmovanja sporazuma in usklajenega ravnanja antropocentrično, saj se zahteva skladanje volj, mentalni konsenz, zavest oziroma namen – pojmi, ki so inherentni človeku. Ključno je njuno razmejevanje od vzpored­nega ravnanja, ki ni prepovedano. Algoritmi, ki jim podjetja vedno bolj poverjajo nalogo določanja cen, še bolj zabrišejo mejo med vzporednim in usklajenim ravnanjem ter pomembno vplivajo na tradicionalne dejavnike dogovarjanja in stabilnosti kartelov. Oblike uporabe cenovnih algoritmov, ki so pomembne za konkurenčno pravo, se razvrščajo v štiri scenarije. Po veljavnem konkurenčnem pravu uporaba cenovnih algoritmov kot orodij predhodnega dogovora med ljudmi ne povzroča težav. Pri uporabi cenovnih algoritmov istega ponudnika se za odgovornost horizontalnih konkurentov za dogovarjanje zvezdaste strukture zahteva vsaj zavedanje možnega protikonkurenčnega ravnanja, odgovarja pa lahko tudi ponudnik teh algoritmov. Scenarija predvidljivega agenta in popolnoma avtonomnega algoritemskega usklajevanja pomenita dovoljeno vzporedno ravnanje, razen v določenih primerih.

Podjetje in delo

Revija za gospodarsko, delovno in socialno pravo

Znanstvena revija Podjetje in delo izhaja že 50 let in ima pomembno vlogo v slovenski pravni publicistiki. V njej objavljajo uveljavljeni domači avtorji in tuji strokovnjaki. Revija skrbno spremlja razvoj stroke in vanj dejavno posega. Bralce seznanja z novimi dosežki in tokovi v sodobni pravni znanosti, obravnava aktualne teme in pomaga pri reševanju vsakdanjih pravnih vprašanj. Vsako leto v osmih številkah na približno 1500 straneh s svojimi prispevki sodeluje okrog 100 uglednih strokovnjakov. V jesenski številki so vsako leto objavljeni prispevki s tradicionalnega srečanja Dnevi slovenskih pravnikov.

V reviji Podjetje in delo najdete:
• znanstvene in strokovne članke in razprave,
• komentarje sprejetih predpisov in povzetke tujih predpisov,
• analize sodnih primerov in pregled sodne prakse,
• prispevke iz prakse za prakso.

Revija je namenjena:
• pravnikom in
• drugim strokovnjakom, saj s tehtnimi prispevki posega na področje ekonomije, organizacije dela, financ, davkov in prispevkov.

Naročite ogledni izvod. Če revije še ne poznate, nas pokličite na telefon 01 30 91 821 ali pa nam pišite na naslov: narocnine(at)gvzalozba.si in poslali vam bomo brezplačni ogledni izvod.

Revijo Podjetje in delo vodi uredniški odbor 15 domačih in tujih strokovnjakov ter urednici dr. Jerneja Prostor kot odgovorna urednica revije in odgovorna urednica za gospodarsko pravo ter dr. Darja Senčur Peček kot odgovorna urednica za delovno pravo.

Ustanovitelji: Zveza društev za gospodarsko pravo Slovenije; Inštitut za delo pri Pravni fakulteti v Ljubljani; Inštitut za gospodarsko pravo v Mariboru; GV Založba, d. o. o.; Inštitut za delovna razmerja v Ljubljani.
Izdaja LEXPERA d. o. o. (GV Založba), ureja Mateja Pogačar.

Revija Podjetje in delo je indeksirana v mednarodni bazi IBZ (Internationale Bibliographie der geistes- und sozialwissenschaftlichen Zeitschriftenliteratur).

Celoten arhiv člankov revije Podjetje in delo je dostopen na portalu Podjetje in delo.

Morda vam bo prav tako všeč…