Knjiga Pogodbeno pravo IV – Patologija pogodbe, drugi del je nadaljevanje tretje knjige iz zbirke Pogodbeno pravo. V prvem delu je bila pozornost namenjena vidikom ničnosti pogodbe, tu pa sta v središču izpodbojnost pogodbe in patologija samega pogodbenega razmerja.
Izpodbojnost je obravnavana sistematično. V prvem poglavju, v katerem je predstavljena na splošno, so razrešena sporna vprašanja, povezana z aktivno in pasivno legitimacijo, postopki za razveljavitev izpodbojne pogodbe, ugovori izpodbojnosti in pravili o izoblikovanju tožbenega zahtevka. V nadaljevanju so poglobljeno analizirani izpodbojni razlogi s posebnim poudarkom na napaki volje.
V poglavju o bistveni zmoti so začrtane meje med pravno relevantno in pravno irelevantno zmoto. Avtor odgovarja na vprašanje, kdaj se pogodbenik lahko uspešno sklicuje na zmoto in kdaj je to sklicevanje neutemeljeno. Prvič v naši strokovni literaturi je obravnavana tudi pravna zmota kot razlog izpodbijanja pogodbe.
V poglavju o prevari so opisani različni izvedbeni načini prevare (prevara s spletkami in mahinacijami, prevara z lažmi in opustitvena prevara) ter njihov pomen in teža pri vprašanju izpodbojnosti pogodbe. Pojasnjena so tudi razmerja med civilno prevaro in kazensko goljufijo.
Tretja napaka volje, grožnja, je obravnavana v okviru izpodbojnih razlogov. Avtor pri tem razlikuje med grožnjo, ki je lahko razlog izpodbojnosti pogodbe, in grožnjo, ki teh posledic nima. Del o patologiji akta sklene posebno poglavje o čezmernem prikrajšanju.
Patologija razmerja je predstavljena tudi s stališča spremenjenih okoliščin (rebus sic stantibus) in nezmožnosti izpolnitve.
Vezava: trda
ISBN: 978-961-247-390-7
Št. strani: 392
Leto izdaje: 2018