Mala šola retorike za pravnike je pod tem (pre)skromnim naslovom pred desetletjem začela nastajati v obliki kolumn v reviji Pravni praksi in bila potem tudi knjižno zaokrožena, zdaj pa je pred nami druga, prenovljena in obogatena izdaja, ki bi se mirno lahko imenovala gimnazija, če že ne fakulteta za retoriko.
Priročnik sestavljata dva dela. V prvem je bolj ali manj ohranjeno prvotno besedilo s spremembami in dopolnitvami, drugi del pa je nov, vključno z zelo uporabnim stvarnim kazalom, a se vsebinsko navezuje na prvega. Tudi tokrat in na novo je sijajen predgovor napisal zasl. prof. dr. Janez Kranjc, legendarni profesor rimskega prava, erudit in velik humanist. V svoji spremni besedi je med drugim poudaril, da je govorništvo kot vsaka veščina rezultat naravnih danosti in osebnega truda pod vodstvom učitelja, ki lahko poučuje neposredno ali pa posredno – kot ta knjiga o govorništvu, v kateri »najdemo številne zanimive in koristne napotke, ki nam lahko pomagajo odpraviti napake v našem izražanju in izpopolniti govorniške veščine«.
Ob prebiranju knjige boste med drugim spoznali značilnosti celostne retorike ter formalnega in neformalnega govora, ovrednotili svoje komunikacijske kompetence, se naučili abecede mimike, gestike, drže, stoje, gibanja in dihanja ter na pobudo avtorjev nemara ponovno premislili o pomenu čustev v govorništvu, svojem slogu, prepričljivosti, retoričnih modelih in obrazcih, bontonu, pravopisu in kulturi pravnega izražanja, cinizmu in humorju ter osebnem dostojanstvu govornika.
Drugi del obravnava doživljajsko prenašanje sporočil, pojasni nam, kako na nas vplivajo politiki, nas povabi v razmislek, kako pridobiti prijatelje, seznani nas z naukom o optimalni popolnosti, problemom anonimk in skrb zbujajočim stopnjevanjem nespodobnega komuniciranja, ki mu je dodana analiza treh primerov iz nedavne prakse (Prijović – Kralj, covid-19 in komuniciranje z dementnimi bolniki).
Vezava: trda
ISBN: 978-961-247-447-8
Št. strani: 216
Leto izdaje: 2020
Leto natisa: 2021