Izzivalno besedilo, ki se vrti okoli narave in vloge sodnikovega dela, se začne takole: »Prevladujoča idealna predstava o pravniku je taka: višji državni uradnik z akademsko izobrazbo sedi, opremljen le z miselnim strojem, seveda kar najbolj izbranim, v svoji pisarnici. Njeno edino pohištvo je zelena miza, na kateri pred njim leži državni zakonik. Podajo mu poljuben primer, resničen ali le izmišljen, in v skladu s svojo dolžnostjo je sposoben z uporabo čistih logičnih operacij in samo njemu razumljive tajne tehnike z absolutno natančnostjo določiti v zakoniku odločitev, ki jo je zakonodajalec vnaprej opredelil.«
Kantorowicz nato v svojem bojevitem zapisu, ki je v nemškem prostoru povzročilo pravi vihar, obračuna z vsako od temeljih postavk tedaj prevladujoče (in še danes zaznavne) ideologije sodniškega odločanja: s samorazumevanjem sodnika kot uradnika, zahtevo po izključnem opiranju na intelekt in logiko, predstavo o samozadostnosti zakona kot pravnega vira ter objektivnostjo sodniškega odločanja.
S tem pa drobni spis ni tlakoval poti le ameriškemu pravnemu realizmu, temveč tudi modernemu razumevanju narave in vloge sodnika ter njegovega odločanja.
Vezava: trda, format 115 x 160
ISBN: 978-961-247-434-8
Št. strani: 136
Leto izdaje: 2020