Ustavnopravni vidiki imenovanja sodnikov v Sloveniji

Avtor: dr. Andreja Krabonja

 

V knjigi je predstavljen sistem volitev oziroma imenovanja sodnikov v Sloveniji. Avtorica po oceni in kritičnem ovrednotenju domače ureditve, primerjalnopravnih izkušenj, sodne prakse domačih in mednarodnih sodišč ter ob upoštevanju zahtev oziroma priporočil mednarodnopravnih instrumentov v sklepnem poglavju ponudi tudi predlog sprememb ustavne in zakonske ureditve.

Z DDV: 68,00 
Brez DDV: 64,76 

Na zalogi

Z DDV: 68,00 
Brez DDV: 64,76 

Šifra: 900-982
Avtor: dr. Andreja Krabonja
Vrsta artikla: knjiga
Kategoriji: ,

Naši svetovalci bodo z veseljem odgovorili na vsa vaša vprašanja (po telefonu vsak delavnik med 8. in 12. uro ter 13. in 16. uro).
Knjige: +38613091820 ali prodaja@gvzalozba.si
Revije: +38613091821 ali goca.vujovic@gvzalozba.si
Dogodki: +38613091816 ali seminar@gvzalozba.si

Neodvisno in učinkovito sodstvo je eden temeljnih pogojev za delovanje pravne države. Za neodvisnost sodnikov je pomemben tudi način njihovega imenovanja. V Sloveniji sodnike voli oziroma imenuje Državni zbor, torej zakonodajna oblast, na predlog Sodnega sveta. Imenovanje sodnikov v Državnem zboru, ki je političen organ par excellence, že po definiciji dopušča možnost politizacije imenovanja sodnikov in s tem politizacijo sodstva. Zato je ustavna ureditev volitev sodnikov že od sprejetja Ustave leta 1991 predmet kritik in prizadevanj za spremembo. V knjigi so analizirani domača pravna ureditev in dosedanji predlogi ustavnih sprememb, vključno z vzroki za njihov neuspeh. Obravnavani so različni sistemi imenovanja sodnikov v evropskem primerjalnem pravu, celovito so predstavljene odločitve Ustavnega sodišča ter upoštevna sodna praksa Vrhovnega in upravnih sodišč, Evropskega sodišča za človekove pravice in Sodišča Evropske unije ter analizirane zahteve oziroma priporočila, ki jih v zvezi z imenovanjem sodnikov postavljajo mednarodnopravni instrumenti. Na podlagi izsledkov so oblikovani predlogi novih sistemov imenovanja sodnikov, ki so lahko podlaga za ustreznejšo ustavno in zakonsko ureditev imenovanja sodnikov.

 

Vezava: mehka

ISBN: 978-961-247-556-7

Št. strani: 340

Leto izdaje: 2025

Andreja Krabonja (1974) je leta 1998 diplomirala na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani. Po zaključenem študiju je delala kot sodniška pripravnica na Višjem sodišču v Ljubljani in opravila pravniški državni izpit. Nato se je zaposlila na Višjem delovnem in socialnem sodišču, na katerem je opravljala delo strokovne sodelavke in sekretarke sodišča. Od leta 2005 opravlja delo svetovalke Ustavnega sodišča s področja državne ureditve, lokalne samouprave, referenduma in volitev ter delovnega prava. Leta 2023 je doktorirala na Pravni fakulteti v Ljubljani in pridobila naziv doktorica pravnih znanosti. S prispevkom Primerjalnopravni prikaz sistemov imenovanj sodnikov v Evropi je sodelovala na konferenci Spreminjanje Ustave. Je avtorica znanstvenih člankov Razlaga podzakonskih aktov in Zagotavljanje sodniške neodvisnosti prek sistema imenovanj in razrešitev sodnikov v sodni praksi Evropskega sodišča za človekove pravice.