Knjiga se osredinja na pravno ureditev parlamenta. Posameznih tem parlamentarnega prava se loteva najprej s teoretičnega in primerjalnopravnega vidika, potem pa obravnava slovensko ureditev. Poudarek je na pravni ureditvi parlamenta, predvsem državnega zbora, njegovega položaja, organizacije in delovanja, kjer je to posebej potrebno, pa tudi na dejanskem uresničevanju te ureditve. Razmerje do vlade in drugih državnih organov je obravnavano toliko, kolikor vpliva na delovanje parlamenta.
Knjigo sestavlja devet poglavij, od katerih je prvo posvečeno opredelitvi parlamentarnega prava in njegovim virom. Drugo je namenjeno umestitvi parlamenta v sistem organizacije državne oblasti, kot je značilna za parlamentarno demokracijo, zato obravnava parlament z vidika njegove demokratične vloge ter z vidika njegove oblastne vloge. V tretjem poglavju se obravnavajo splošne oziroma temeljne značilnosti sodobnega parlamenta, kot so parlamentarna avtonomija in dvodomnost parlamenta. Četrto poglavje je posvečeno ključnemu razmerju med organi oblasti v parlamentarnem sistemu, namreč razmerju med parlamentom in vlado. Razmerja parlamenta do drugih državnih organov so obravnavana v petem poglavju. šesto poglavje se posveti pristojnostim parlamenta kot oblastnega organa, ki so ključne za njegovo vlogo in položaj v sistemu organizacije državne oblasti, sedmo pa položaju člana parlamenta, ki ima mandat za odločanje prav (in samo) v okviru pristojnosti parlamenta. V osmem poglavju sta obravnavana organizacija in delovanje parlamenta, v devetem pa parlamentarni postopki, kar je oboje bistveno za praktično delovanje parlamenta.
Knjiga je namenjena predvsem študentom prava, pa tudi drugim, ki jih zanima pravna ureditev organizacije in delovanja parlamenta.