Dednopravna razmerja so stalnica v pravnem in na splošno v življenjskem okolju – bodisi kot del zasebne družinske dinamike bodisi kot kompleksni postopki z mednarodnim elementom. To raznoliko področje je tako urejeno v več predpisih in je v Praktičnem komentarju dednega prava obravnavano celovito.
V knjigi so tako komentirani trije ključni pravni viri – Zakon o dedovanju (ZD), Zakon o dedovanju kmetijskih gospodarstev (ZDKG) in Uredba (EU) št. 650/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 4. julija 2012 o pristojnosti, pravu, ki se uporablja, priznavanju in izvrševanju odločb in sprejemljivosti in izvrševanju javnih listin v dednih zadevah ter uvedbi evropskega potrdila o dedovanju. Zakona sta komentirana po členih, uredba pa po vsebinskih sklopih.
V komentarju so pojasnjeni ureditev dedovanja, predmet in pogoji za dedovanje, zakonito in oporočno dedovanje, dednopravne pogodbe, zapuščinski postopek, posebnosti pri dedovanju kmetijskih zemljišč in dedovanje z mednarodnim elementom. Kot razlagalni okvir in opozorilno ogledalo teoriji je ob tem dosledno vključena sodna praksa, posebej pa je opozorjeno na primere, kjer sodna praksa ustvarja nove smernice ali se odmika od ustaljenih razumevanj. Sklepni del komentarja posameznega člena vsebuje tudi utemeljene poglede avtorjev in opozorila na nerazrešene teoretične dileme, s čimer komentar presega zgolj normativno razlago in ponuja prostor za refleksijo, razpravo in nadaljnji razvoj pravne misli.
Praktični komentar je namenjen pravnikom v praksi, sodnikom, notarjem, odvetnikom, študentom prava ter vsem, ki se pri delu ali v življenjskih situacijah srečujejo z vprašanji dedovanja. Nastal je v odgovor na potrebo po sodobnem, vsebinsko poglobljenem in praktično uporabnem vodniku po slovenskem in evropskem dednem pravu ter v želji, da postane nepogrešljiv pripomoček v pravni praksi in strokovni razpravi.
Vezava: trda
ISBN:
Št. strani:
Leto izdaje: 2026